Back to Top

Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci – czy warto z nich skorzystać?

Codziennie dajesz z siebie wszystko, aby stworzyć dziecku optymalne warunki rozwoju intelektualnego i fizycznego. Ze względu na choroby wrodzone i niepełnosprawności nabyte te wysiłki są jeszcze większe. Ale czy wiesz, że dla ogólnego rozwoju Twojej pociechy warto dostarczać jej wielu zróżnicowanych bodźców? Z pomocą przychodzą organizacje zrzeszające osoby z niepełnosprawnością (ruchową i intelektualną), inicjatywy sportowe, których celem jest aktywizacja najmłodszych, ale są też cykliczne obozy i turnusy rehabilitacyjne. To właśnie te ostatnie warto rozważyć. Dlaczego?

Czym są turnusy rehabilitacyjne?

Turnusy rehabilitacyjne to oferta wypoczynku, aktywizacji, zajęć sportowych, prozdrowotnych i rehabilitacyjnych dla dzieci, nastolatków, dorosłych i seniorów. Ich celem jest regeneracja po przebytej chorobie, kontuzji, urazie lub długotrwałym leczeniu, maksymalne usprawnienie organizmu poprzez szereg przygotowanych zabiegów, zajęć sportowych i spotkań terapeutycznych. Aby wyjazd mógł być nazwany turnusem, musi spełnić kilka wymogów. Turnusami rehabilitacyjnymi są zorganizowane, co najmniej 14-dniowe pobyty w określonych ośrodkach. Przeznaczone są dla grup powyżej 20 osób o podobnych potrzebach w zakresie rehabilitacji ze względu na rodzaj niepełnosprawności. Bazują na starannie opracowanym programie rehabilitacyjnym i wypoczynkowym. Jest też inny wymiar turnusów rehabilitacyjnych. Integracja osób w podobnym wieku, z podobnymi problemami pozwala na wymianę doświadczeń, pozwala poczuć się zrozumianym, akceptowanym, nieosamotnionym w całym procesie powrotu do zdrowia, odzyskiwania lub nabywania sprawności.

W zależności od tego, na jaki cel turnus jest nakierowany i jakie niepełnosprawności obejmuje swoim działaniem, nastawiony są na mobilizację fizyczną i społeczną uczestników. Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci pobudzają rozwój osobisty, zachęcają do aktywnego spędzania czasu oraz wzmagają samodzielność. To, co można z nich wynieść to nie tylko fantastyczne wspomnienia, większą sprawność i wiedzę z zakresu swojej motoryki, ale też nowe znajomości, a te, jak wiadomo, są często najcenniejsze bo zostają z nami na lata!

Gdzie na turnus rehabilitacyjny?

Sezon wakacyjny już za moment, a wraz z nim otwiera się szeroka oferta turnusów rehabilitacyjnych w górach, na mazurach, nad morzem i w innych miejscowościach na terenie Polski. Spośród szerokiej oferty możesz wybrać turnusy rehabilitacyjne lub rehabilitacyjno-wypoczynkowe. Warto zrobić rozeznanie wśród turnusów ukierunkowanych na konkretne obszary (np. neurologia) lub pod konkretne dysfunkcje (ruchu, Zespołu Downa, autyzmu, Zespołu Aspergera, itd.). Dzięki temu, oferta rehabilitacyjna, zabiegowa będzie najbardziej odpowiadała na potrzeby Twojego dziecka.

Turnus rehabilitacyjny nad morzem warto wybrać przy niedoborach jodu, dają możliwość nie tylko spędzenia ciekawie czasu, poznać nowych ludzi, ale spędzić chwilę nad polskim morzem, co już samo w sobie jest atrakcją, która zachęci dziecko do wyjazdu. Z kolei turnusy rehabilitacyjne w górach pozwolą Twojemu dziecku poprawić kondycję, nauczyć się wspinać po skałach. Na pewno są wymagające, ale jeżeli Twoje dziecko ma niespożytą energię, a jego niepełnosprawność nie wadzi mu przy aktywnościach, serdecznie polecamy.

Wszelkie niezbędne informacje, możesz uzyskać ze strony PFRON. Polecamy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat turnusów, na oficjalnej stronie www PFRON. Aby zachęcić Was do poszukiwań idealnej oferty dla Twojego dziecka, czy też dla Ciebie, zgromadziliśmy kilka propozycji turnusów rehabilitacyjnych najtańszych i turnusów rehabilitacyjnych finansowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Poniżej lista turnusów na nadchodzący sezon:

https://www.patrona.pl/turnusy-rehabilitacyjne-2022

https://osrodekneuron.pl/turnusy-rehabilitacyjne-dla-dzieci/

https://www.neptunjantar.pl/turnusy-rehabilitacyjne.html

https://www.polonus.travel.pl/

Turnusy rehabilitacyjne z dofinansowaniem PFRON to oferta skierowana do tych, których środki finansowe w znacznej mierze przeznaczane są na zdrowie, sprawność, rehabilitację osób i dzieci z niepełnosprawnością. Dofinansowanie ze strony funduszy publicznych odciąży domowy budżet, a często umożliwi skorzystanie z oferty zabiegów, które są tak ważne dla powrotu do sprawności lub podtrzymania jej. Wniosek na turnus rehabilitacyjny – druk znajdziesz na stronie PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Od 2022 roku wnioski można składać online.

1% podatku- w jaki sposób zacząć zbierać?

Na pewno wiesz, jak wiele pieniędzy pochłania długotrwałe leczenie, rehabilitacja lub ile kosztuje sprzęt ortopedyczny. Te kwoty często przekraczają możliwości finansowe osoby potrzebującej.

Skąd wziąć fundusze na turnus rehabilitacyjny, zakup protezy, ortezy czy wózka inwalidzkiego. Jak zacząć zbierać 1% podatku? Jak założyć konto w fundacji? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który ułatwi ten proces.

Krok 1: konto w dowolnej fundacji? NIE!

Aby móc zacząć zbierać 1% podatku, fundacja do której chcemy dołączyć powinna posiadać status OPP (organizacja pożytku publicznego), o który musi wystąpić do Krajowego Rejestru Sądowego.

Podejmując decyzję, do której fundacji dołączyć, kierujmy się także jej profilem. W rejestrze NGO są takie, które zrzeszają osoby z wrodzonymi wadami kończyn, po amputacjach,  przeszczepach, z innymi jednostkami chorobowymi, a także te ratujące zwierzęta. Warto wybrać tę organizację, której idea łączy się z naszą. Bardzo często fundacje organizują dodatkowe turnusy rehabilitacyjne i sportowe, na które warto się udać i poznać osoby z tożsamą chorobą. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu chcesz się zgłosić do konkretnej fundacji, warto przeczytać na jej temat opinie lub kierować się rekomendacją znajomych.

Krok 2: 1% podatku – jak założyć konto?

Wybrałeś już fundację? Skontaktuj się z nią i skompletuj wymagane dokumenty. Najczęściej jest to zaświadczenie od lekarza, orzeczenie o niepełnosprawności, faktura proforma na konkretną operację, pobyt w szpitalu czy zaopatrzenie ortopedyczne. Warto takie dokumenty przygotować już wcześniej i przedstawić fundacji kserokopie/skany.

Teraz pozostaje czekać na decyzję ze strony fundacji. Bądź cierpliwy, codziennie są weryfikowane wnioski o subkonto, dlatego ich sprawdzanie trwa tak długo. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wszystko przebiega na podstawie przepisów prawa.

Krok 3: efekt zbiórki 1% podatku – kiedy rozliczenie?

Do 30.04 mamy czas, aby przekazać swój odpis 1% podatku dla wybranej organizacji. A Kiedy te środki znajdą się na koncie podopiecznego? Wpłaty przekazane z corocznego odpisu jednego procenta podatku, księgowane są na subkontach w październiku.

Zgodnie z zasadami Ministerstwa Finansów, Urzędy Skarbowe są zobligowane do przekazania fundacjom wpłat z 1% w formie zbiorczych list wpłat do 30.08.

Po rozliczeniu ich w Urzędzie Skarbowym zostają przesłane na konta podopiecznych fundacji. Jest to zazwyczaj październik/listopad tego samego roku.

Pamiętaj, że co roku warto podziękować darczyńcom za każdą wpłatę. Ten miły gest i pamięć może zaprocentować rozliczeniem podatku również w następnym roku.

Subkonto w fundacji daje również inne możliwości uzyskiwania darowizn – przelewy bezpośrednie, smsy, zbiórki poprzez portale społecznościowe czy te do puszek.

Nasza fundacja wspiera dzieci z rzadkimi schorzeniami kończyn dolnych.

Możesz dołączyć do naszej grupy wsparcia

O tym jak zostać podopiecznym naszej fundacji, więcej tutaj:

JAK ZAŁOŻYĆ SUBKONTO W FUNDACJI RÓWNYM KROKIEM?

Twój 1% podatku, a może tak wiele!

Fundacja Równym Krokiem

KRS 0000645714

Wpis przygotowała: Iwona Nizio