Back to Top

1,5% podatku- w jaki sposób zacząć zbierać?

Na pewno wiesz, jak wiele pieniędzy pochłania długotrwałe leczenie, rehabilitacja lub ile kosztuje sprzęt ortopedyczny. Te kwoty często przekraczają możliwości finansowe osoby potrzebującej.

Skąd wziąć fundusze na turnus rehabilitacyjny, zakup protezy, ortezy czy wózka inwalidzkiego. Jak zacząć zbierać 1,5% podatku? Jak założyć konto w fundacji? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który ułatwi ten proces.

Krok 1: konto w dowolnej fundacji? NIE!

Aby móc zacząć zbierać 1,5% podatku, fundacja do której chcemy dołączyć powinna posiadać status OPP (organizacja pożytku publicznego), o który musi wystąpić do Krajowego Rejestru Sądowego.

Podejmując decyzję, do której fundacji dołączyć, kierujmy się także jej profilem. W rejestrze NGO są takie, które zrzeszają osoby z wrodzonymi wadami kończyn, po amputacjach,  przeszczepach, z innymi jednostkami chorobowymi, a także te ratujące zwierzęta. Warto wybrać tę organizację, której idea łączy się z naszą. Bardzo często fundacje organizują dodatkowe turnusy rehabilitacyjne i sportowe, na które warto się udać i poznać osoby z tożsamą chorobą. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu chcesz się zgłosić do konkretnej fundacji, warto przeczytać na jej temat opinie lub kierować się rekomendacją znajomych.

Krok 2: 1,5% podatku – jak założyć konto?

Wybrałeś już fundację? Skontaktuj się z nią i skompletuj wymagane dokumenty. Najczęściej jest to zaświadczenie od lekarza, orzeczenie o niepełnosprawności, faktura proforma na konkretną operację, pobyt w szpitalu czy zaopatrzenie ortopedyczne. Warto takie dokumenty przygotować już wcześniej i przedstawić fundacji kserokopie/skany.

Teraz pozostaje czekać na decyzję ze strony fundacji. Bądź cierpliwy, codziennie są weryfikowane wnioski o subkonto, dlatego ich sprawdzanie trwa tak długo. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wszystko przebiega na podstawie przepisów prawa.

Krok 3: efekt zbiórki 1,5% podatku – kiedy rozliczenie?

Do 30.04 mamy czas, aby przekazać swój odpis 1,5% podatku dla wybranej organizacji. A Kiedy te środki znajdą się na koncie podopiecznego? Wpłaty przekazane z corocznego odpisu jednego procenta podatku, księgowane są na subkontach w październiku.

Zgodnie z zasadami Ministerstwa Finansów, Urzędy Skarbowe są zobligowane do przekazania fundacjom wpłat z 1,5% w formie zbiorczych list wpłat do 30.08.

Po rozliczeniu ich w Urzędzie Skarbowym zostają przesłane na konta podopiecznych fundacji. Jest to zazwyczaj październik/listopad tego samego roku.

Pamiętaj, że co roku warto podziękować darczyńcom za każdą wpłatę. Ten miły gest i pamięć może zaprocentować rozliczeniem podatku również w następnym roku.

Subkonto w fundacji daje również inne możliwości uzyskiwania darowizn – przelewy bezpośrednie, smsy, zbiórki poprzez portale społecznościowe czy te do puszek.

Nasza fundacja wspiera dzieci z rzadkimi schorzeniami kończyn dolnych.

Możesz dołączyć do naszej grupy wsparcia

O tym jak zostać podopiecznym naszej fundacji, więcej tutaj:

JAK ZAŁOŻYĆ SUBKONTO W FUNDACJI RÓWNYM KROKIEM?

Twój 1,5% podatku, a może tak wiele!

Fundacja Równym Krokiem

KRS 0000645714

Wpis przygotowała: Iwona Nizio

Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!

Fundacja Poland Business Run szuka osób po amputacji lub z dysfunkcjami narządów ruchu, którym pomogą biegacze dziesiątej edycji największej charytatywnej sztafety w Polsce. Nabór kandydatów na beneficjentów rozpoczął się 1 marca. W 2020 roku, mimo przeciwności, Fundacji udało się wesprzeć aż 71 beneficjentów z całej Polski.

Fundacja Poland Business Run pomaga osobom po amputacjach i z dysfunkcjami narządów ruchu. Bieg Poland Business Run jest flagowym wydarzeniem organizacji, które co roku gromadzi tysiące biegaczy z setek firm gotowych pomagać potrzebującym. W 2020 roku ze względu na pandemię bieg odbył się w formule wirtualnej. W ten sposób pracownicy firm z całego świata pomogli 71 beneficjentom.

sztafeta charytatywna fundacji Poland Business Run

Od 1 marca 2021 roku kolejne osoby z niepełnosprawnościami narządów ruchu mogą zgłaszać się do Fundacji, by dołączyć do grona beneficjentów tegorocznego biegu. Forma wsparcia zależy od indywidualnej sytuacji każdej osoby, a jego wysokość wynosi maksymalnie 50 tys. zł, które można przeznaczyć na dofinansowanie do zakupu protez, sprzętu ortopedycznego czy rehabilitacyjnego, albo 5 tys. zł w przypadku rehabilitacji, nauki chodu, specjalistycznych, konsultacji medycznych i pomocy psychologicznej.

Jak się zgłosić?

Wypełnij, wydrukuj i podpisz wniosek, skompletuj pozostałe wymagane dokumenty. Wszystko wyślij pocztą (Fundacja Poland Business Run, ul. Siemiradzkiego 17/2, 31-137 Kraków). Skontaktujemy się z wybranymi osobami.

Wniosek, listę dokumentów, regulamin i wszystkie szczegóły znajdziesz na www.polandbusinessrun.pl w zakładce Beneficjenci > Jak zostać beneficjentem?.

Na dodatkowe pytania o dofinansowania odpowiedzą specjaliści z Działu Wsparcia, dostępni od wtorku do piątku w godz. 11.00-15.00 pod numerem tel. 504 485 979, lub pod adresem k.kaniewska@polandbusinessrun.pl.

Dodatkowo możesz założyć subkonto w fundacji Równym Krokiem i zacząć pozyskiwać fundusze na leczenie, rehabilitację oraz sprzęt ortopedyczny.

chłopiec z protezą grający w piłkę