Oliwier ze Stężycy
(Fibular Hemimelia)

Oliwierek urodził się w Kozienicach, w Boże Ciało, 30.05.2013 roku, ważył 3280 g i dostał 10 punktów w skali Apgara. Pojawił się na świecie po 27 godzinach porodu w wyniku cesarskiego cięcia i od razu został zabrany przez personel medyczny, by zbadać prawą nogę, która była tak wygięta, że najmniejszy z czterech paluszków dotykał pod kolanko od strony zewnętrznej a dwa paluszki – zrośnięte. Ani jedno USG nie wykazało braku paluszków czy kosteczek.

Od 2013 do 2016 Oliwierek przeszedł: nacięcie ścięgna Achillesa, prostowanie piszczeli poprzez wycięcie z niej fragmentu i przeszczepienie go w stopę, poprawienie ustawienia stopy (stopy końsko-szpotawej) poprzez przeszczepienie kostki z piszczeli i zalążka kości strzałkowej, aparat Illizarova, dzięki któremu jego prawa noga jest dłuższa o 5 cm, wczepienie płytki hinge plate w kolano, która ma je ustabilizować i zastąpić więzadła krzyżowe których Oli nie ma. A mimo wszystko jest bardzo szczęśliwym dzieckiem, uwielbiającym zabawy z innymi dziećmi, usiłującym być jak one.

Plan na przyszłość przewiduje jest dużo zabiegów operacyjnych, przynajmniej 2 aparaty Illizarova poniżej kolana, dzięki którym różnica w długości nóg będzie mniejsza a w końcu zniknie, być może aparat na udzie bądź wczepienie specjalnej płytki zatrzymującej rozwój zdrowej nogi, wiele godzin rehabilitacji, przeszczep więzadeł krzyżowych i kto wie co jeszcze?

A mimo to wszystko, Oliwierek potrafi każdego obdarzyć swoim uśmiechem i zaczarować spojrzeniem. Jest pogodnym, zabawnym, mądrym i rezolutnym dzieckiem. Interesuje się pociągami i autami budowlanymi. Uwielbia podróże. I jest dla mnie całym światem!

Milena
Mama Oliwierka

< Powrót