Mikołaj Stańko

Mikołaj urodził się 10.06.2020 r. w Bydgoszczy. Ciąża przebiegała bez żadnych problemów. Wszystkie wyniki badań łącznie z prenatalnymi były bardzo dobre. Nasz synek przyszedł na świat 8 dni po terminie i dostał 10 pkt w skali Apgar.

Gdy tylko dostałam naszego synka na ręce zobaczyłam, że z nóżką jest coś nie tak. Przez pierwszy pobyt w szpitalu wszyscy lekarze uspokajali mnie, że to kwestia ułożeniowa i że z czasem wszystko wróci do normy. Wróciliśmy szczęśliwi do domu. Po dwóch dniach trafiliśmy ponownie do szpitala z powodu powikłań poporodowych. Tak, Mikołaj miał pierwszą konsultację ortopedyczną, przy której niestety nie mogłam uczestniczyć, ponieważ odbyła się na innym oddziale, a z powodu obostrzeń epidemiologicznych nie mogłam opuścić swojego oddziału. Gdy Mikołaj wrócił ujrzałam, że ma nóżkę w gipsie.  Pierwsza diagnoza stopa końsko-szpotawa. Przez miesiąc jeździliśmy co tydzień na zmianę gipsu. Dopiero po miesiącu lekarz ortopeda, który nas prowadził stwierdził, że nie jest w stanie nam pomóc…

Polecono nam Ortop-poliklinikę w Poznaniu. Podczas wizyty w klinice padła diagnoza, hemimelia strzałkowa nogi lewej (fibular hemimelia). Wtedy zabrzmiało to jak wyrok, ale teraz już wiemy, że da się z tym normalnie żyć. Obecnie Mikołaj ma skrót kości udowej 0,9cm, skrót kości piszczelowej 2,1cm oraz 10% przykurcz kolana. Jednak mimo pomimo niedorozwoju kości strzałkowej jest bardzo aktywnym i wesołym maluszkiem. Niestety wada z czasem będzie się powiększać i docelowo może osiągnąć różnicę nawet 12cm. Aktualnie uczęszczamy na rehabilitację i cały czas się edukujemy.

Szansą dla Mikołaja są trzy operacje w Paley European Institute w Warszawie. Mimo, że czeka nas długa droga aby Miki stanął na obu równych nóżkach to nie poddajemy się i będziemy robić wszystko aby nasz synek był szczęśliwy.

Ania i Maciej

Rodzice Mikołaja

< Powrót