Krzyś z okolic Iłży
(Tibial Hemimelia)

02Krzyś urodził się 06.06.2012 o godz. 06:00 w szpitalu w Iłży – ważył 4100g i mierzył 54cm. O wadach synka dowiedzieliśmy się dopiero po urodzeniu. Krzyś przyszedł na świat z zespołem wad wrodzonych (podejrzenie asocjacji Vacterl – wady układu pokarmowego, moczowego, wady w budowie kręgosłupa i właśnie tibial hemimelia w komplecie).

W pierwszej dobie życia Krzyś przeszedł operację ratującą życie w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, a w siódmym dniu życia zaczęliśmy leczenie lewej stopy Krzysia metodą Ponsetiego w szpitalu im. Grucy w Otwocku. Gipsowanie jak się później okazało nie było najlepszą metodą leczenia Krzysia. Do 3 roku życia Krzyś przeszedł jeszcze 5 różnych bardzo poważnych operacji.

Przypadek Krzysia konsultowaliśmy z ortopedami w Katowicach, Busku Zdroju, Warszawie, Otwocku, Poznaniu, Wiedniu a także z dr Paley. W październiku 2015 trafiliśmy do Ortopedyczno –Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu w ręce dr Pawła Koczewskiego. Doktor wykonał osteotomię skracającą strzałkę, repozycję stopy i amputację dodatkowego palucha.

Czeka nas wydłużanie nogi – w tej chwili różnica wynosi ok. 2,5 cm. Krzyś jest bardzo pogodnym, wesołym i rezolutnym dzieckiem. Intensywna i czasem monotonna rehabilitacja nie zniechęca go, a wręcz przeciwnie napędza do działania. Krzyś ma swoje pasje i marzenia, którym jest wierny już od dwóch lat – archeologia i piłka nożna.

< Powrót