Jagna z Laskowic
(Fibular Hemimelia)

Jagna urodziła się w listopadzie 2012 roku jako zdrowe dziecko. Po jej narodzinach, ani podczas rutynowej kontroli stawów biodrowych, żaden z lekarzy nie zauważył nieprawidłowości. Nasza radość została brutalnie przerwana, gdy Jagna miała 5 tygodni. Sami z mężem zobaczyliśmy problem z nóżką – prawa krótsza od lewej o ok 1 cm. Pierwszych Świąt Bożego Narodzenia naszej córeczki nie wspominamy mile. Znaliśmy już wstępną diagnozę – brak kości strzałkowej. Po wielu wizytach trafiliśmy na lekarza, który dał nam konkretne rozpoznanie: wrodzony niedorozwój prawej kończyny dolnej oraz wrodzony brak kości strzałkowej (fibular hemimelia). Wtedy brzmiało to jak wyrok, ale teraz wiemy, że Jagna ma dużo szczęścia, że jej prawa stópka rozwinęło się prawidłowo, a kość piszczelowa nie jest wygięta.

Historia Jagny

Początek nie był dla nas łatwy. Stres i zamartwianie się towarzyszyły przez pierwsze miesiące po diagnozie. Wiemy teraz, że choć uczucia te były naturalne, to zupełnie nieuzasadnione. Jagna jest  niezwykle radosna, pogodna, porusza się jak „błyskawica”. Odnajduje się bardzo dobrze wśród rówieśników.

Wraz ze wzrostem stopa oraz kolano zaczęły się koślawić, a różnica w długości nóżek urosła do ponad 6 cm. Jest to typowe przy tej wadzie. Córka jest po dwóch operacjach – korekcji stopy, wstawieniu śruby i płytki korygującej oraz aktualnie w trakcie wydłużania aparatem Ilizarowa. Mimo tych trudnych doświadczeń jest niezwykle dzielna.

Jagna jest uczennicą drugiej klasy, ma mnóstwo przyjaciół. Uwielbia wszelką aktywność fizyczną, jej pasją jest akrobatyka. Nawet aparat wydłużający na nodze i związany z nim ból, dyskomfort nie zatrzymały jej przed gimnastyką, ćwiczeniami na szarfie czy kole akrobatycznym. Zdecydowanie możemy powiedzieć, że jest sprawniejsza od wielu swoich rówieśników.

Choć wiemy, że wiele trudności jeszcze przed nami, to jesteśmy pewni, że pokonamy przeszkody i osiągniemy najwięcej, ile się da. Nasza córka dodaje nam skrzydeł. Jesteśmy szczęśliwymi rodzicami i żadna fibular hemimelia nie jest w stanie tego zmienić.

Kinga i Łukasz,
Rodzice Jagny

< Powrót