Back to Top

Jagna z Laskowic
(Fibular Hemimelia)

jagna1Jagna urodziła się w listopadzie 2012 roku jako zdrowe dziecko. Po jej narodzinach, ani podczas rutynowej kontroli stawów biodrowych, żaden z lekarzy nie zauważył nieprawidłowości. Nasza radość została brutalnie przerwana, gdy Jagna miała 5 tygodni – sami z mężem zobaczyliśmy problem z nóżką – prawa krótsza od lewej o ok 1 cm. Pierwszych Świąt Bożego Narodzenia naszej córeczki nie wspominamy mile, znaliśmy już wstępną diagnozę – brak kości strzałkowej. Po wielu wizytach trafiliśmy na lekarza, który dał nam konkretne rozpoznanie: wrodzony niedorozwój prawej kończyny dolnej oraz wrodzony brak kości strzałkowej (fibular hemimelia). Wtedy brzmiało to jak wyrok, teraz wiemy, że Jagna ma dużo szczęścia, że jej prawa stópka rozwinęło się prawidłowo, a kość piszczelowa nie jest wygięta.

Początek nie był dla nas łatwy. Stres i zamartwianie się towarzyszyły przez pierwsze miesiące po diagnozie. Wiemy teraz, że choć uczucia te były naturalne, to zupełnie nieuzasadnione. Jagna jest  niezwykle radosna, pogodna, porusza się jak „błyskawica”. Odnajduje się bardzo dobrze wśród rówieśników.

Córka jest przed pierwszym etapem leczenia. Jesteśmy pod opieką lekarza, który kontroluje rozwój wady. Na tej podstawie określi on najlepszy moment na wstawienie płytki 8 plate oraz na pierwsze wydłużanie. Jagna od 2 roku życia jest regularnie rehabilitowana.

Choć wiemy, że najtrudniejsze jeszcze przed nami, to jesteśmy pewni, że pokonamy przeszkody i osiągniemy tyle ile będzie możliwe. Nasza córka dodaje nam skrzydeł, wszędzie jej pełno, nie daje nam się nudzić.

Jesteśmy szczęśliwymi rodzicami i żadna fibular hemimelia nie jest w stanie tego zmienić 🙂

Kinga i Łukasz,
Rodzice Jagny

< Powrót